Branje tega članka vam bo vzelo 2,5 minute
Veliko pacientov se pritožuje nad neprijetnimi občutki med uživanjem vroče ali hladne hrane. Občutljivost zob je pogosta težava, ki prizadene mnoge med nami, in zagotovo se vsakdo sprašuje, kaj povzroča preobčutljivost zob. Na žalost je to lahko znak resne zobozdravstvene težave, zato je tako pomembno, da zavestno preprečujemo, ali zdravimo občutljivost zob v zgodnji fazi.
Kaj je občutljivost zob?
V normalnih, fizioloških pogojih je najbolj zunanja plast, ki sestavlja krone zob, sklenina. To je najtrše tkivo v človeškem telesu. Sklenina ni oživčena, zato je dobra zaščita pred zunanjimi dražljaji, kot sta mraz ali toplota.
Na žalost lahko v nekaterih situacijah pride do izgube sklenine. To vodi do izpostavljenosti spodnjega tkiva - dentina. Ta je povezan z živim in oživčenim tkivom, ki se nahaja znotraj vsakega zoba - pulpo. Vsak dražljaj, kot je hladen sladoled ali vroč čaj, se prenese do oživčene pulpe veliko hitreje, ko je dentin izpostavljen, in se posledično se zazna veliko bolj intenzivno. Ta reakcija se imenuje občutljivost zob.
Kakšni so simptomi občutljivih zob?
Pacienti se pogosto sprašujejo, kakšni so simptomi preobčutljivih zob. Občutljivost zob, znana tudi kot preobčutljivost zob, je pretiran odziv zob, včasih celo bolečina, na različne dejavnike, ki v normalnih pogojih ne bi povzročili nobene reakcije ali bi povzročili le rahlo reakcijo.
Najpogosteje so naši zobje občutljivi na mraz ali toploto, lahko pa reagirajo tudi na druge dražljaje - mehanske (npr. ob dotiku zoba z zobno ščetko ali instrumentom v zobozdravstveni ordinaciji) ali kemične (pri uživanju kisle ali sladke hrane in pijače).
Bolečino lahko povzročijo tudi različni postopki, izvedeni v zobozdravstveni ordinaciji, kot so odstranjevanje zobnega kamna, priprava zoba med zdravljenjem kariesa, priprava zoba med protetičnim zdravljenjem ter beljenje zob.
Kaj povzroča občutljivost zob?
Izpostavljenost dentina se lahko pojavi na različne načine. Pretirana izguba zobnih tkiv (sprva zunanjega tkiva - sklenine, kasneje spodnjega - dentina) se, med drugim, pojavi med stiskanjem ali škripanjem zob. Obraba zob v stiku z nasprotnimi zobmi je proces, imenovan atricija.
Izguba zob se lahko pojavi tudi zaradi nepravilnih higienskih navad, npr. ob nepravilnem ščetkanju zob s preveliko silo, uporabi zobnih ščetk s pretrdimi ščetinami ali uporabi belilnih zobnih past z visoko abrazivnostjo. Ta patološki proces se imenuje abrazija.
Ko so zobje izpostavljeni kemičnim sredstvom (kot so kisle ali gazirane pijače ali kisla hrana), in se to redno ponavlja, se zobno tkivo postopoma izgublja zaradi erozije. Vsi ti procesi imajo dokaj podobno klinično sliko - zobje postanejo revnejši v sklenini, pacient pa začne doživljati težave s preobčutljivostjo zob.
Kako preprečiti občutljivost zob?
Veliko pacientov se obrne na zobozdravstveno ordinacijo z vprašanjem, kaj bi bilo najboljše za občutljivost zob?
Zelo pomembno je, da se najprej posvetujete z zobozdravnikom in zobno higieničarko, da zdravite vzrok preobčutljivosti, npr. bruksizem (škripanje ali stiskanje zob), ter da prejmete prehranske in higienske napotke.
Po lekciji o ustni higieni naj pacienti vsak dan uporabljajo zobno pasto za občutljive zobe s posebnimi aktivnimi sestavinami, npr. fluorom. Njihova vloga je zaščititi izpostavljeni dentin in okrepiti zobno tkivo. Zahvaljujoč temu se lahko neprijetni občutki preobčutljivosti zmanjšajo ali popolnoma odpravijo.
Reference:
- Iwona M. Tomaszewska, Budowa zębów i przyzębia, mp.pl (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107907,budowa-zebow-i-przyzebia)
- Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
- Iwona M. Tomaszewska, Nadwrażliwość zębów, mp.pl (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow)
- Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009
- https://www.dentalhealth.org/sensitive-teeth